• 1

Circus City Speedway - It's FlatNasty!

Upcoming Events

Latest Results

<<>>
Circus City Speedway8/6/2022Senior Non-Wing Micros
Full Results
Circus City Speedway8/6/2022Junior Sprints
Full Results
Circus City Speedway8/6/2022Stock Non-Wing Micros
Full Results
Circus City Speedway8/5/2022Senior Non-Wing Micros
Full Results
Circus City Speedway8/5/2022Junior Sprints
Full Results
Circus City Speedway8/5/2022Stock Non-Wing Micros
Full Results
Circus City Speedway7/29/2022Senior Non-Wing Micros
Full Results
Circus City Speedway7/29/2022Junior Sprints
Full Results
Circus City Speedway7/29/2022Stock Non-Wing Micros
Full Results

Current Points

<<>>
Senior Non-Wing Microsas of 8/6/2022
Full Points
Junior Sprintsas of 8/6/2022
Full Points
Stock Non-Wing Microsas of 8/6/2022
Full Points
Restricted Microsas of 8/6/2022
Full Points
Stock Winged Microsas of 8/6/2022
Full Points

News

Kyle Spence Goes Back to Back in Performance Electronics Non-Wing World Championship

Kyle Spence Goes Back to Back in Performance Electronics Non-Wing World Championship

PERU, Ind. (July 19, 2020) - Bear, Delaware's Kyle Spence went back to back in Performance Electronics 600cc Non-Wing World Championship atop the Circus City Speedway banking $10,000 for the second year running.

A field of 115 competitors signed in for the finale of the $10,000 to win event on Saturday night.

11 heat races were contested extending into a pair of D, C, B and A qualifiers to lineup the 50-lap feature event.

Spence from the pole picked up the win over third starting Alex Bright. Charging from 14th, Frank Flud rounded out the podium in third with Joe B. Miller fourth and Brian Carber the top five.

Kris Carroll crossed in sixth with Chris Cochran finishing seventh. From 18th to eighth was Camden Winter. Brenden Bright took ninth and moving up seven spots in the running order was Russ Gamester rounding out the top ten.

Kenton Brewer and Brenden Bright picked up A-Qualifier wins.

Aiden Purdue and Zac Taylor won the twin B-Qualifiers.

Scott Anderson and Brenden Bright picked up the C-Qualifier victories.

Marv Hephner and Stone Sharpe won the twin D-Qualifiers.

Joe Ashkew, Camden Winter, Eastin Ashbrooke, Brandon Rose, Tommy Kunsman, Jacob Bigger, Adam Walker, Frank Flud, Craig Ronk, Blake Pence and Russ Gamester each won heat races.

Circus City Speedway returns to NOW600 Hi Plains Building Division Weekly Racing this Saturday with the Restrictor Class Rumble.

RACE RESULTS -
7/18/2020 at Circus City Speedway
Performance Electronics 600cc Non-Wing World Championship

Non-Wing Outlaw Micros

Performance Electronics World Championship (50 Laps): 1. 25K-Kyle Spence[1]; 2. 20R-Alex Bright[3]; 3. 81-Frank Flud[14]; 4. 51B-Joe B Miller[2]; 5. 41C-Brian Carber[5]; 6. 3K-Kris Carroll[7]; 7. 91M-Chris Cochran[8]; 8. 40-Camden Winter[18]; 9. R7-Brenden Bright[10]; 10. 49-Russ Gamester[17]; 11. 23M-Kenny Miller[6]; 12. 47SS-Craig Ronk[16]; 13. 25-Zeke Lewis[15]; 14. 21K-Tommy Kunsman[12]; 15. 21S-Steven Snyder Jr[22]; 16. 7N-Darin Naida[21]; 17. 5T-Ryan Timms[19]; 18. 18S-Aidan Salisbury[4]; 19. 77-Robbie Smith[20]; 20. 34-Blane Culp[23]; 21. (DNF) 7K-Kenton Brewer[9]; 22. (DNF) 17-Zack Pence[13]; 23. (DNF) 11X-Brent Crews[11]

A Qualifier 1 (20 Laps): 1. 7K-Kenton Brewer[3]; 2. 11X-Brent Crews[2]; 3. 17-Zack Pence[1]; 4. 25-Zeke Lewis[5]; 5. 49-Russ Gamester[8]; 6. 5T-Ryan Timms[14]; 7. 7N-Darin Naida[6]; 8. 12S-Zak Gorski[9]; 9. 78J-Joe Askew[10]; 10. 28Q-Austin Quick[12]; 11. 2J-Jake Moore[15]; 12. 2G-Brandon Rose[11]; 13. 37P-Aiden Purdue[13]; 14. 93-Matt Carr[4]; 15. 1-Bryant Wiedeman[16]; 16. (DNF) 5P-Blake Pence[7]

A Qualifier 2 (20 Laps): 1. R7-Brenden Bright[14]; 2. 21K-Tommy Kunsman[1]; 3. 81-Frank Flud[6]; 4. 47SS-Craig Ronk[2]; 5. 40-Camden Winter[7]; 6. 77-Robbie Smith[3]; 7. 21S-Steven Snyder Jr[16]; 8. 6-Colin White[8]; 9. 5J-Jacob Bigger[11]; 10. 44T-Zac Taylor[13]; 11. 1E-Eddie Strada[12]; 12. 99E-Eastin Ashbrooke[10]; 13. 73-Brent Busz[9]; 14. 11B-Adam Walker[5]; 15. 3S-Shawn Mahaffey[4]; 16. 3-Tres Mehler[15]

B Qualifier 1 (15 Laps): 1. 37P-Aiden Purdue[2]; 2. 5T-Ryan Timms[7]; 3. 2J-Jake Moore[10]; 4. 1-Bryant Wiedeman[6]; 5. 21E-Eli Harris[11]; 6. 50-Jacob Severn[14]; 7. 15K-Creed Kemenah[16]; 8. 7B-Aidan Borden[15]; 9. 79T-Laine Hite[8]; 10. 51-Rick Rhodes[1]; 11. 4L-Mike Linderman[12]; 12. 45-Scott Anderson[13]; 13. (DNF) 5B-Bobby Elliott[5]; 14. (DNF) K10-Kole Kirkman[3]; 15. (DNF) 4-Sam Kimmel[4]; 16. (DNF) 14R-Jake Nail[9]

B Qualifier 2 (15 Laps): 1. 44T-Zac Taylor[7]; 2. R7-Brenden Bright[13]; 3. 3-Tres Mehler[2]; 4. 21S-Steven Snyder Jr[10]; 5. 18O-Craig Overpeck[11]; 6. 7X-Daniel Robinson[15]; 7. 2-Chase Cabre[5]; 8. 3M-Trey McGranahan[9]; 9. 41-Logan Rumsey[6]; 10. 33T-Ty Nevins[12]; 11. IA-Dave Edington[16]; 12. 95-Nicholas Fauci[3]; 13. 30-John Crowder[1]; 14. (DNF) 38-Jordan Calendine[14]; 15. (DNF) 39-Russ Disinger[4]; 16. (DNF) 24F-Connor Wolf[8]

C Qualifier 1 (15 Laps): 1. 45-Scott Anderson[1]; 2. 50-Jacob Severn[12]; 3. 7B-Aidan Borden[4]; 4. 15K-Creed Kemenah[8]; 5. P1-Parker Leek[3]; 6. 17M-Christian Bruno[15]; 7. 1D-Dylan Cromer[14]; 8. 33-Eric Holcomb[5]; 9. 8C-LeRoy Carley[10]; 10. 79-Ron Dennis[11]; 11. 16-Grant Valkner[16]; 12. 97-Scotty Milan[9]; 13. 44-Marv Hephner[13]; 14. 10D-Anthony D'Alessio[7]; 15. (DNF) 9-Brad Sutton[2]

C Qualifier 2 (15 Laps): 1. R7-Brenden Bright[10]; 2. 38-Jordan Calendine[8]; 3. 7X-Daniel Robinson[3]; 4. IA-Dave Edington[4]; 5. 10M-Preston Lattomus[16]; 6. 29S-Stone Sharpe[13]; 7. 7MM-Rob McClain[5]; 8. 20-Billy Koch[14]; 9. 3C-Connor Lane[9]; 10. 44JB-Jakeb Boxell[6]; 11. 35W-Ronald Wyatt[7]; 12. (DNF) 37-Brad Nichols[11]; 13. (DNF) 07T-Tyler Chalk[15]; 14. (DNF) 28T-Rich Williams[1]; 15. (DNF) 3X-Devan Myers[12]; 16. (DQ) 33W-Aaron Farney[2]

D Qualifier 1 (15 Laps): 1. 44-Marv Hephner[1]; 2. 1D-Dylan Cromer[3]; 3. 17M-Christian Bruno[13]; 4. 16-Grant Valkner[7]; 5. 69-Blake Lamb[9]; 6. 89W-Kati Waggoner[12]; 7. 7M-Brittain O'Neal[6]; 8. 22-Shasta Bendall[8]; 9. 8-Josh Marcham[5]; 10. 22DC-Dennis Corcoran[16]; 11. 11R-James Kelly[14]; 12. (DNF) 9W-Billy Williams[10]; 13. (DNF) 89-Doug Nichols[4]; 14. (DNF) 16L-Jonathan Bullick[17]; 15. (DNF) 51J-Jason ormsby[11]; 16. (DNF) 41H-Wes Bigger[2]; 17. (DNS) 23R-Rae Moss

D Qualifier 2 (15 Laps): 1. 29S-Stone Sharpe[5]; 2. 20-Billy Koch[2]; 3. 07T-Tyler Chalk[3]; 4. 10M-Preston Lattomus[8]; 5. 67-Bob Bourff[14]; 6. T11-Brad Thompson[6]; 7. 92-Jordan Sterling[10]; 8. 95J-Jim Radney[13]; 9. 121-Brenton Lamb[12]; 10. 57-Robert Pell[16]; 11. 35H-Justin Harper[9]; 12. 17B-Billy Briscoe[4]; 13. 2TK-Todd Kirkman[11]; 14. 95M-Paige Moss[1]

Heat 1 (10 Laps): 1. 78J-Joe Askew[1]; 2. 11X-Brent Crews[9]; 3. 24F-Connor Wolf[3]; 4. 44T-Zac Taylor[6]; 5. 51-Rick Rhodes[10]; 6. 47-Febe Wolf[7]; 7. 89-Doug Nichols[4]; 8. 17B-Billy Briscoe[8]; 9. 51J-Jason ormsby[5]; 10. 57-Robert Pell[2]

Heat 2 (10 Laps): 1. 40-Camden Winter[2]; 2. 12S-Zak Gorski[4]; 3. 73-Brent Busz[6]; 4. 45-Scott Anderson[3]; 5. 30-John Crowder[10]; 6. 4L-Mike Linderman[9]; 7. 07T-Tyler Chalk[5]; 8. 35H-Justin Harper[1]; 9. 24X-Levi Winget[8]; 10. (DNF) 67-Bob Bourff[7]

Heat 3 (10 Laps): 1. 99E-Eastin Ashbrooke[1]; 2. 3-Tres Mehler[2]; 3. 2-Chase Cabre[4]; 4. 2J-Jake Moore[5]; 5. 79T-Laine Hite[8]; 6. R7-Brenden Bright[3]; 7. 50-Jacob Severn[7]; 8. 20-Billy Koch[9]; 9. 92-Jordan Sterling[6]; 10. (DNF) 95J-Jim Radney[10]

Heat 4 (10 Laps): 1. 2G-Brandon Rose[1]; 2. 3S-Shawn Mahaffey[7]; 3. 93-Matt Carr[10]; 4. 28T-Rich Williams[3]; 5. P1-Parker Leek[6]; 6. 33T-Ty Nevins[9]; 7. 3C-Connor Lane[8]; 8. T11-Brad Thompson[4]; 9. (DNF) 2TK-Todd Kirkman[5]; 10. (DNF) 16L-Jonathan Bullick[2]

Heat 5 (10 Laps): 1. 21K-Tommy Kunsman[7]; 2. 39-Russ Disinger[1]; 3. 7N-Darin Naida[8]; 4. 9-Brad Sutton[3]; 5. 7MM-Rob McClain[4]; 6. 35W-Ronald Wyatt[6]; 7. (DNF) 44JB-Jakeb Boxell[9]; 8. (DNF) 10M-Preston Lattomus[2]; 9. (DNF) 29S-Stone Sharpe[10]; 10. (DNF) 22DC-Dennis Corcoran[5]

Heat 6 (10 Laps): 1. 5J-Jacob Bigger[1]; 2. 28Q-Austin Quick[3]; 3. 14R-Jake Nail[2]; 4. 37P-Aiden Purdue[7]; 5. K10-Kole Kirkman[9]; 6. 97-Scotty Milan[5]; 7. 33-Eric Holcomb[10]; 8. 7M-Brittain O'Neal[6]; 9. 22-Shasta Bendall[8]; 10. (DNS) 28-BJ Wilson

Heat 7 (10 Laps): 1. 11B-Adam Walker[4]; 2. 17-Zack Pence[10]; 3. 25-Zeke Lewis[9]; 4. 21S-Steven Snyder Jr[5]; 5. 10D-Anthony D'Alessio[1]; 6. 79-Ron Dennis[3]; 7. 3X-Devan Myers[7]; 8. 8-Josh Marcham[8]; 9. 11R-James Kelly[2]; 10. 91W-Dalton Walker[6]

Heat 8 (10 Laps): 1. 81-Frank Flud[3]; 2. 7K-Kenton Brewer[8]; 3. 3M-Trey McGranahan[2]; 4. IA-Dave Edington[1]; 5. 95-Nicholas Fauci[9]; 6. 15K-Creed Kemenah[6]; 7. 44-Marv Hephner[7]; 8. 16-Grant Valkner[4]; 9. 89W-Kati Waggoner[5]

Heat 9 (10 Laps): 1. 47SS-Craig Ronk[6]; 2. 5B-Bobby Elliott[1]; 3. 1-Bryant Wiedeman[4]; 4. 33W-Aaron Farney[3]; 5. 4-Sam Kimmel[9]; 6. 7B-Aidan Borden[8]; 7. 95M-Paige Moss[7]; 8. 69-Blake Lamb[2]; 9. 121-Brenton Lamb[5]

Heat 10 (10 Laps): 1. 5P-Blake Pence[3]; 2. 77-Robbie Smith[8]; 3. 41-Logan Rumsey[4]; 4. 6-Colin White[9]; 5. 7X-Daniel Robinson[6]; 6. 37-Brad Nichols[2]; 7. 41H-Wes Bigger[7]; 8. 9W-Billy Williams[1]; 9. (DNF) 17M-Christian Bruno[5]

Heat 11 (10 Laps): 1. 49-Russ Gamester[2]; 2. 1E-Eddie Strada[3]; 3. 5T-Ryan Timms[4]; 4. 21E-Eli Harris[5]; 5. 18O-Craig Overpeck[7]; 6. 38-Jordan Calendine[6]; 7. 8C-LeRoy Carley[8]; 8. 1D-Dylan Cromer[9]; 9. (DNF) 23R-Rae Moss[1]

MEDIA LINKS –

Website: http://www.NOW600Series.com

Twitter: https://twitter.com/NOW600Series

Facebook: https://www.facebook.com/NOW600Series

NOW600 SERIES –

The National Open Wheel 600 Series is in its eighth year of showcasing premier micro sprint racing throughout the country. In addition to the Lucas Oil National Open Wheel 600 Series presented by Hi-Plains Building Division, there are six regions – the NOW600 Hi-Plains Building Division Ark-La-Tex Region, the NOW600 Hi-Plains Building Division Desert Region, the NOW600 Hi-Plains Building Division Kansas Region, the NOW600 Hi-Plains Building Mile High Region, the NOW600 Hi-Plains Building Division Mountain West Region and the NOW600 Hi-Plains Building Division North Texas Region – as well as NOW600 Hi-Plains Building Division weekly racing and EMSA NOW600 C2 Micros. The featured national racing divisions are Stock Non-Wing, Winged ‘A’ Class and Restricted ‘A’ Class. For more information, including the schedule, points and rules, visit http://www.NOW600Series.com.

PERFORMANCE ELECTRONICS –

Performance Electronics, Ltd (PE) is an engineering company, founded in 1999, which specializes in the design and manufacture of embedded electronic control systems for use within various industries. PE has extensive experience in all aspects of control system design, integration, testing, production and life cycle management. Our control products are sold worldwide, but are proudly designed, built and supported in the U.S.A.

We invite you to learn more about our three core businesses: Performance Aftermarket, Unmanned Vehicle Systems and Custom Designed Solutions.

LUCAS OIL –

Lucas Oil Products produces a premium line of oils, greases and problem-solving additives for the consumer automotive industry and also a heavy duty line of products for the industrial and agricultural markets. For more information, visit http://www.LucasOil.com.

HI-PLAINS BUILDING DIVISION –

Hi-Plains Building Division manufactures building projects, encompassing agricultural, barndominiums, commercial, industrial, warehouse and utility buildings. For more information, visit http://www.HPBuildingDivision.com.

INSIDE LINE PROMOTIONS –

Inside Line Promotions specializes in affordable public relations and media management for motor sports drivers, teams, sponsors, tracks, series, events, organizations and manufacturers. ILP Founder Shawn Miller leverages professional journalism with new media technologies and social networking to improve your exposure and the return on investment for your sponsors.

To meet the media relations needs of your program by joining Team ILP, contact Shawn at 541-510-3663 or Shawn@InsideLinePromotions.com. For more information on Inside Line Promotions, visit http://www.InsideLinePromotions.com.

Photo Credit: Fast Four Media

Driver Registration